۱۰ عادت اشتباه که باعث کم شدن عمر موبایل می‌شود

۱۰ عادت اشتباه که باعث کم شدن عمر موبایل می‌شود

۱- از حالت ویبره استفاده می‌کنید
تلفن همراه هم مثل هر وسیله‌ی دیگری طول عمری دارد و هر چه بیشتر از آن استفاده کنیم، کارایی آن کمتر می‌شود؛ بنابراین کوچک‌ترین بار اضافه ای، مثل فعال کردن حالت ویبره برای نوتفیکیشن ها، کار را برای گوشی شما سخت‌تر می‌کند. چنین مواردی تلفن همراه شما را مجبور می‌کند در مواقعی که لزومی ندارد، با تمام توان مشغول کار باشد. تلفن همراه مان هم مثل خودمان گهگاه به استراحت نیاز دارد تا فرسوده نشود.

۲-بازماندن اپ‌های بی استفاده
باز ماندن اپلیکیشن‌های بی استفاده باعث کوتاه شدن عمر باتری گوشی می‌شود. اگر اپلیکیشنی را باز کنید، اما به طور کامل از آن خارج نشوید، برنامه در پس زمینه‌ی دستگاه فعال باقی خواهد ماند؛ بنابراین همه‌ی اپلیکیشن‌های بلااستفاده را به طور ببندید، چون این کار نه تنها طول عمر باتری گوشی را بیشتر می‌کند، بلکه حافظه‌ی موقت تلفن همراه تان را هم آزاد می‌کند.

۳- دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها را محدود نمی‌کنید
اپلیکیشن‌های تاکسی‌های اینترنتی برای پیدا کردن شما به لوکیشن تان نیاز دارند، اما بقیه‌ی اپلیکیشن‌ها معمولاً احتیاجی به چنین دسترسی‌ای ندارند. کارشناسان توصیه می‌کنند در مورد دسترسی‌های درخواستی اپلیکیشن‌ها سختگیر باشید و دسترسی‌هایی که ضروری نیستند را قبول نکنید.

۴- یکی از این اپلیکیشن‌ها را دارید
طبق گزارش سایت AdWeek، اپلیکیشن‌های Snapchat، Google Maps و Facebook از برنامه‌هایی هستند که بیشتر از هر اپلیکیشن دیگری باعث خالی شدن باتری می‌شوند. همچنین طبق گزارش Guardian، اپلیکیشن فیسبوک طول عمر گوشی‌های اندرویدی را تا میزان ۲۰ درصد کاهش می‌دهد، بنابراین با آنیستال کردن این برنامه همین میزان از طول عمر باتری این گوشی‌ها حفظ خواهد شد. همچنین حذف اپلیکیشن پیامرسان فیسبوک، سرعت لود شدن سایر اپلیکیشن‌های گوشی را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد. طبق گزارش Business Insider، اپلیکیشن فیسبوک به این دلیل باعث کوتاه شدن عمر باتری تلفن همراه می‌شود که در پس زمینه‌ی دستگاه فعال باقی می‌ماند، حتی زمانی که از آن استفاده‌ای نمی‌شود.

۵- نور صفحه‌ی گوشی تان همیشه زیاد است
دوران تولید گوشی‌هایی که صفحات کوچکی داشتند مدت‌ها پیش به سر آمده و این مسأله شاید از جهاتی خوشحال کننده باشد، اما باید بدانید که صفحات بزرگ‌تر تلفن‌های همراه جدید، بزرگ‌ترین دشمن باتری آن‌ها هستند؛ بنابراین گزینه‌ی تنظیم خودکار نور (Brightness) صفحه‌ی گوشی را حتماً فعال کنید. این قابلیت باعث می‌شود تلفن همراه تان نور صفحه را به طور خودکار، مطابق با محیط تنظیم کند. علاوه بر این، قابلیت خاموش شدن خودکار صفحه را فعال و زمان روشن ماندن صفحه را تا حد ممکن کم کنید.

۶- تلفن همراه تان را در گرما و سرما رها می‌کنید
گرما و سرمای شدید و دیگر شرایط آب و هوایی می‌توانند باعث کوتاه شدن عمر تلفن همراه شوند. گرمای شدید باعث بروز انواع مشکلات در گوشی مثل از بین رفتن اطلاعات یا خالی شدن باتری می‌شود. هوای سرد هم گوشی شما را دچار مشکلات زیادی می‌کند. بعضی گوشی‌های هوشمند در هوای سرد خاموش می‌شوند، در نمایش اطلاعات دچار مشکل می‌شوند یا باتری آن‌ها خالی می‌شود؛ حتی در موارد نادری ممکن است صفحه‌ی گوشی متلاشی شود.

۷- گوشی خود را روی تخت یا زیر بالش می‌گذارید
یکی دیگر از عادت‌هایی که باعث کوتاه شدن عمر تلفن همراه می‌شود، گذاشتن آن در زیر بالش است، چون این کار باعث بالا رفتن دمای گوشی می‌شود. اگر گوشی تان در شارژ باشد یا نقصی داشته باشد، این کار ممکن است حتی منجر به آتش سوزی شود.

۸- گوشی تان دائماً در شارژ است
اگر گوشی خود را زمانی که باتری آن کاملاً پر است، باز هم در شارژ نگه دارید، این کار به باتری گوشی صدمه می‌زند، چون باعث بالا رفتن دمای گوشی می‌شود. اگر شارژر تقلبی و بی کیفیت باشد، این صدمه بیشتر خواهد شد.

۹- شب‌ها تلفن همراه تان را تا صبح در شارژ می‌گذارید
مواجه شدن با یک گوشی تمام شارژ بعد از بیدار شدن از خواب برای همه‌ی ما خوشحال کننده است، اما اگر گوشی تمام شب را در شارژ بماند، بااتری آن صدمه خواهد دید. وقتی شارژ گوشی کامل می‌شود، دستگاه وار حالتی به نام Trickle Charging (شارژ پیوسته‌ی باتری با سرعتی آهسته برای پر نگه داشتن آن) می‌شود تا شارژ آن را کامل نگه دارد. این شارژ اضافه باعث فعالیت بی وقفه‌ی باتری گوشی می‌شود. در حقیقت، برای باتری‌های لیتیوم یونی بهتر آن است که کامل شارژ نشوند، چون ولتاژ بالا به این باتری‌ها فشار وارد می‌کند و به مرور باعث خراب شدن آن‌ها می‌شود.

۱۰- سیستم عامل تان را به روز نمی‌کنید
نادیده گرفتن به روزرسانی‌های تلفن همراه هم باعث صدمه دیدن آن می‌شود. سازندگان سیستم عامل‌های اندروید و آیفون، دائماً در حال به روزرسانی تولیدات خود هستند تا تجربه‌ی کاربری بهتری را برای شما فراهم کنند و به این ترتیب تلفن همراه تان عملکرد مناسبی داشته باشد. این به روزرسانی‌ها فواید دیگری هم دارند. در حقیقت، اگر دستگاه تان باتری ضعیف یا مشکلات دیگری داشته باشد، چنین به روزرسانی‌هایی می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند. علاوه بر این، فراموش نکنید که اپلیکیشن‌ها هم باید به روزرسانی شوند.

مدیر سایت